خریدهای من
MY SHOPPING

سبد خرید شما خالی است.

بررسی بازی Red Dead Redemption 2
10 آذر 1398 نقد و بررسی احسان داداشی

بررسی بازی Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 بر روی رایانه‌های شخصی منتشر شده است. به شخصه خودم در اولین روز‌های انتشار بازی تجربه‌ای ده ساعته را از بازی داشتم و علی‌رغم انتقاد‌های فراوانی که به کرش crash)) های متعدد بازی وارد بود، بازی را به صورت پایدار و بدون اشکالی بازی کردم. البته بازی برای حل مشکل کرش بعضی از کاربران، دو آپدیت را در روز‌های ابتدایی انتشار روانه کرد که مشکل را به کلی حل کرد.

تجربه من از بازی تا حد زیادی مثبت بوده است. تنو‌ع بسیار زیاد در تنظیمات گرافیکی و امکان بازی با نرخ فریمی بیش از نرخ فریم کنسول های بازی به نسخه پی سی بازی Red Dead Redemption 2 کمک می‌کند تا از نسخه‌های کنسولی سبقت بگیرد و از آن‌ها سرتر باشد. Red Dead Redemption 2 به معنای واقعی یک بازی مخاطب جذب کن است. به طور قطع در نسخه‌های ایکس‌باکس و پلی‌استیشن از نظر جلوه‌های بصری بسیار خیره کننده عمل کرده بود و دقیقا در مورد نسخه پی‌سی نیز همین موضوع صادق است. البته برخی اشکالات بصری بسیار نادر در بازی وجود دارد که برای پی بردن به آن‌ها نیاز به دقت بالایی است و مسلما نمی تواند تجربه شما را تلخ کنند. سیستم کنترل بازی Red Dead Redemption 2 نیز بر روی موس و کیبرد به خوبی پیاده سازی شده است. اگرچه شاید به کمی کار و تمرکز بیشتر نیاز دارد ولی همانند گیم‌پد بازی به خوبی قابل کنترل است.

Red Dead Redemption 2 یک تجربه عالی با گیم پلی جهان بازی است که شما را به دنیایی از اماکن مختلف و کاراکتر‌های متفاوت می‌برد. بازی درباره انتخاب‌ها است، جایی که شما در دنیایی از انتخاب‌ها قرار دارید. در واقع همین انتخاب‌ها هستند که در بازی شخصیت شما و جالب تر دنیای اطراف شما را شکل می‌دهند. اما برخی از فاجعه‌بارترین انتخاب‌ها در ابتدای بازی از پیش برای شما در نظر گرفته شده‌اند و بازی شما را با روبرو شدن با عواقب این انتخاب‌ها تنها می‌گذارد. از آنجایی که داستان بازی قبل از داستان بازی Red Dead Redemption  در حال رخ دادن است شاید شما بتوانید در ابتدای بازی پایان بازی را حدس بزنید. پس تمام آنچه باقی می‌ماند وقایعی است که در ابتدای بازی تا شروع بازی Red Dead Redemption  رخ می‌دهد است که آنقدر فراز و نشیب دارد که واقعا جذب داستان بازی می‌شوید. به طور خلاصه بازی حول انجام بعضی از ماموریت‌های تکراری، مشکلات اخلاقی که در انتخاب‌های نادرست هر مرحله رخ می دهد و گیر کردن سر انجام کار درست، می‌چرخد. در بیشتر قسمت‌های بازی آنچه واقعا باعث ایجاد تنش و احساسی عجیب در شما می‌شود این است که این انتخاب ها چه تاثیری در شما و اتفاقات دیگر بازی دارد و زمانی که همه این موارد را در کنار یکدیگر می‌گذارید متوجه می شود که علاقه شما به Red Dead Redemption 2 بیشتر و بیشتر می‌شود.

شروع داستان بازی زمانی را نشان می‌دهد که شما در Van der Linde حضور دارید و آنچه از بازی قبلی درباره این باند می‌دانید این است که تعداد نفرات شما نسبت به قبل بسیار کمتر است. بعد از اینکه گروه در جریان سرقت شهر بلک واتر شکست خود، همگی فرار کردند ، در حین فرار و بعد از آن تعدادی از اعضای گروه کشته شدند، بعضی ها را دستگیر کردند و بعضی هم از گرسنگی و یا تسلیم شدن در برابر طوفان‌های زمستان کشته شدند. هنوز بعضی ها هم زنده‌اند – شخصیت آشنایی که در میان زنده ‌ها وجود دارد جان مارتون است- و بعضی افراد جدید. یک عضو ارشد به نام آرتور مرگان وجود دارد که به عنوان دست راست Van der Linde شناخته می‌شود. که جز مهمترین افراد داچ  و در واقع همه جا با داچ هستید. زمانی که شما از طوفان جان سالم به در می‌برید و یک کمپ موقت ایجاد می‌کنید، مسئولیت مدیریت کمپ نیز بر عهده شما می‌شود. به گونه‌ای که در جریان بازی تمامی پیشرفت‌ها و ارتقا کمپ نیز توسط شما باید انجام شود. اگر داچ در مرکز این گروه قرار دارد مسلما شما جز حیاتی ترین افراد گروه هستید، همین مسئله به شما قدرتی زیادی را در گروه می‌دهد.

بررسی بازی Red Dead Redemption 2

با همین قدرت شما تشویق می‌شوید که کاری را انجام دهید که از نظر خودتان آن را صحیح می‌پندارید. یکسری مراحل اولیه در ابتدای بازی شما را با روش‌های گذران وقت در بازی مانند شکار، ماهیگیری، پرورش اسب و سرقت آشنا می‌کند. رو‌ش‌های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد و همین روش‌های ابتدایی و پایه بازی چندین ساعت به طول می‌انجامد. آنقدر هم جالب بر روی این مراحل کار شده است که بازیکن اصلا احساس نمی‌کند که در حال گذراندن یک دوره یادگیری است، به طور قطع مراحل طراحی شده و همچنین کاراکتر ها در این زمینه تاثیر گذار هستند. برای مثال شما باید جک مارتون جوان را برای آموزش دادن ماهیگیری به کنار رودخانه ببرید در حالی که قرار است در واقع خود شما توسط بازی آموزش ببینید. دلیل اینکه جک به جای پدرش با شما به ماهیگیری می‌آید این است که پدر جک یعنی جان هنوز در مقام پدر بودن احساس درستی ندارد و فکر می‌کند که آنقدر پدر خوبی نیست. جک پسری خوب و  بامزه‌ای است و در برابر حوادث و اتفاقات گروه بسیار آسیب پذیر است و در یکی از مراحل بازی اتفاقات به یاد ماندنی را برای شما رقم می‌زند.

علاوه بر مکانیزم‌های مختلف در بازی، چندین عنصر نیمه واقعی در بازی وجود دارد که جذابیت‌های خاص خود را دارند. برای مثال شما برای پر کردن نوار سلامتی یا استقامت و یا توانایی Dead eye  نیاز دارید که غذا بخورید. اگر هم بیش از حد غذا بخورید چاق می‌شوید که اگر هم کم بخورید ضعیف می‌مانید، هسته اصلی خوردن مشکلی ندارد و مسئله اصلی سر چقدر خوردن است و  تعادلی است که بین ضعف و چاق شدن و یا پرخوری ایجاد کنید. خود من با اینکه چندین بار غذا خوردم نتوانستم آرتور را از محدوده کمبود وزن خارج کنم البته آنقدر زمان زیادی برای خوردن صرف کردم که کم کم داشتم بازی را با یک بازی آشپزی و یا خوردن اشتباه می‌گرفتم. در بازی نیازی به خوابیدن ندارید مگر اینکه بخواهید زمان سریعا سپری شود و مثلا زمان را از صبح به شب و یا غروب بکشانید. درباره گرما و سرما نیز فقط نیاز است که در دمای مشخص لباس مناسب را که در آیتم‌های خود دارید بپوشید. بنابراین جالب ترین قسمت در این عناصر همان مدیریت خوردن و یا وزن خود است که ممکن در آن یا افراط یا تفریط کنید.

محدود شدن جابجایی سریع در نقشه بازی (همانFast Travel) جنبه واقع گرایانه‌تری را به بازی داده است. در چند ساعت ابتدایی بازی که هیچ گزینه‌ای برای مسافرت سریع وجود ندارد، برای رسیدن به اماکن مختلف نقشه باید به اسب خود اعتماد کنید. مسافرت کردن با این روش می‌تواند کند باشد ولی اصلا با وجود المان‌های که برای این عنصر بازی در نظر گرفته شده است احساس کمبودی در این قسمت نمی‌کنید. ممکن است در مسیری که در حال گذر هستید غریبه‌ای را ببینید که می‌خواهد به شهری که شما در حال سفر به آنجا هستید برود و یا با شخصی برخورد کنید که توسط مار نیش خورده و در حال پیچ و تاب خوردن است و به کسی برای کمک احتیاج دارد تا زهر را بیرون بکشد. می‌توانید در یک صحنه کشتار توسط راهزن ها قرار بگیرید و به افرادی که نیاز دارند کمک کنید، یا می‌توانید به راحتی از کنار آن‌ها عبور کنید، انگار که اصلا آن ها را نمی‌بینید. دقیقا شما می‌توانید هر تصمیمی که می‌خواهید در هر کدام از این اتفاق‌ها بگیرید، کمک کنید، بیخیال باشید، بکشید و راهزنی کنید، به دلیجان مورد حمله راهزن ها کمک کنید شاید هم خودتان مورد حمله راهزن‌ها واقع شوید. حتی طولانی ترین مسافت ها نیز باعث نمی‌شود که شما احساس کنید دارید وقت خود را تلف می‌کنید و شاید زمانی که با حالت مسافرت سریع جابجا شوید احساس کنید وقایعی از بازی را از دست داده اید.

نسخه Red Dead Redemption 2 نسخه‌ی غرب وحشی و جهان باز آمریکا است. از کوه‌های پوشیده شده از برف گرفته تا دشت‌های هموار غرب وحشی همگی نمونه‌های واقعی از نمایش غرب وحشی آمریکایی هستند. در قسمت های شرقی‌تر بازی مکانی با نام Deep South با الهام از ایالت لوئیزیانا قرار دارد که هنوز هم بعد از گذشت ۴۰ سال از جنگ داخلی آمریکا اثرات و عواقب جنگ در آن دیده می‌شود. با عبور از بین مناطق بازی همه چیز تغییر می‌کند از محیط و آب‌هوا گرفته تا رفتار مردم، از تپه‌های چمن زار تا باتلاق‌های پر از تمساح، از مخالفان نژاد پرستی و مبارزان جنگ داخلی گرفته تا کسانی که هنوز به صورت نژاد پرستانه با سیاه‌پوستان برخورد می‌کنند. این موارد و عناصر یک دنیای غنی را در بازی به وجود می‌آورد که حتی با رفتار و تصمیمات شما در حین بازی تغییر می‌کند. ساختمان‌های جدید ایجاد می‌شود که قبلا در بازی وجود نداشته‌اند. و با گذشت زمان شهرها بزرگ‌تر می‌شوند. حتی برخی افرادی که یک بار در بازی آنها را دیده‌اید و جز کاراکتر ‌های اصلی بازی نیستند ممکن بعد مدت ها شما را به خاطر بیاورند. و به یاد داشته باشند که شما با آنها چه رفتاری کرده‌اید.

بررسی بازی Red Dead Redemption 2

سیستم رفتار و یا اخلاق بازی نیز بسیار جالب است. ولی اصلا سیستم اخلاق چیست؟ در واقع رفتار شما بر هر شخص و هر رویداد با اخلاق شما در ارتباط است یعنی کار‌های بد، واقعا شما را به عینه انسان بدی می‌کند و افتخار برای شما معنی ندارد و کار‌های خوب باعث می‌شود که شرافت برای شما از هر چیزی مهم تر باشد. البته منظور از اخلاق خوب یک کلمه نسبی است، باید بدانید که شما عضو یک گروه تبهکاری هستید در هر صورت در هر گروهی شروری نیز آدم خوب و بد و یا به عبارت بهتر آدم بد و بدتر وجود دارد. جالب اینجا است که کمک کردن به یک فراری که محکوم به اعدام شده و کشتن چند پلیس و مامور و کلانتر برای نجات اعدامی احساس خوبی را در شما ایجاد می‌کند، آنقدر این میدان رفتار عمق دارد که حتی ملاک احساس شرافت و افتخار را شما تعیین می‌کنید نه بازی. پیدا کردن کسانی که برای دستگیری آن‌ها جایزه در نظر گرفته شده و یا فرار از دست ماموران دولتی و پول دادن به یک مزدور برای تخریب خطوط تلگراف همگی بر رفتار شما تاثیر گذار هستند. در حالی که با انجام کار‌های بد و اشتباه پول خوبی بدست می‌آورید می‌توانید با انجام کار‌های افتخار آمیز تخفیف خوبی را از فروشگاه‌ها بگیرید. همچنین در حین انجام مراحل خط داستان اصلی بازی، پول خوبی عاید شما می‌شود.

در بسیاری از جهات، بازی شما را به سمت آرتور خوب هدایت می‌کند. اعضای ابتدایی باند شما کمی پایبند به اخلاقیات هستند و وفاداری خوبی به شما دارند و کمک کردن به دیگران به آن ها انگیزه می‌دهد . در حالی که توهین کردن و دعوا کردن با دیگر افراد باعث واکنش منفی افراد گروه می‌شود. یکی از آب زیرکاه ترین افراد گروه شما میکاه است، کسی که به راحتی می‌توانید از او متنفر شوید زیرا اصلا از دستورات آرتور پیروی نمی‌کند و دنبال انجام هر کاری به روش خود است. ارتقا کمپ شما هم باعث می‌شود توانایی‌هایی مانند مسافرت سریع برای بازگشت به کمپ و ایجاد ابزار و لوازم بهتر برای کمپ باعث افتخار آفرینی بیشتر ‌شود که ناخود‌اگاه به سمت آرتور خوب پیش ‌می‌روید. اگر چه برای خرید ابزار کمپتان، تمام گروه پول می‌پردازند ولی اگر می‌خواهید هر ابزاری را برای کمپ تان خریداری کنید باید حداقل صد دلار بپردازید و همچنین با این کار‌ها شما کوهی از افتخار را برای خود ایجاد می‌کنید چه مایل به گرفتن این افتخارات باشید و چه نباشید.

بررسی بازی Red Dead Redemption 2

یکی از پر جزئیات ترین و جالب‌ترین موارد بازی، دفترچه آرتور است. دفترچه‌ای که در آن آرتور مواردی مانند حوادث مهم و اتفاقات ، مردمی که تصادفی آن ها دیده است و بسیاری از وقایع روز‌مره را در آن یادداشت می‌کند.  او بسیاری از گیاهان و حیوانات را ترسیم می‌کند و افکاری که با صدای بلند صحبت می‌کنید را یادداشت می‌کند. دفترچه یادداشت شما با مقدار افتخار شما تغییر می‌کند، به گونه‌ای که برای آرتوری که موجب کسب افتخارات فراوان شده صفحه‌هات دفترچه خاطرات او پر از نگرانی ها و آشتفتگی ‌های درونی او درباره خوب و یا بد بودن است که باعث می‌شود شما تلاش بیشتری برای کسی که می خواهید بشوید بکنید. یعنی تبدیل شدن به یک فرد بهتر.

احساس اینکه در حین انجام ماموریت های اصلی آدم خوبی هستید شاید کمی سخت باشد آرتور به همراه تقریباً هر کس دیگری قبل از هر چیزی به گروه وفادار است. منظور حرفم این است که زمانی که داچ به دردسر افتاده است شما به او کمک می کنید، دوستی را از زندان فراری می دهید و یا برای به دست آوردن پول برای گروه خود مجبور به دزدی و سرقت می شوید.  حتی اگر تمام تلاش خود را برای خوب بودن آرتور انجام دهید باز هم مجبور هستید که در یکی از مراحل بازی مردم شهری را قتل عام کنید.  مخفی کاری و از پا درآوردن دشمنان با اسلحه‌های غیر کشنده همیشه به عنوان یک گزینه در بازی مورد استفاده قرار نمی گیرد استفاده از هدف گیری خودکار بازی برای شلیک کردن یک راه بسیار آسان تر است. نا‌همخوانی این انتخاب‌ها در حین انجام بازی کمی ناامید کننده است اما برای درک بهتر آرتور و همچنین نوع برخورد او با  گروه به طور کلی بسیار مهم هستند، توضیحات بیشتری در این زمینه باعث لو رفتن داستان بازی می شود که بهتر بقیه این توضیحات را خودتان تجربه کنید.

ساختار ماموریت‌ها به گونه‌ای پیش می‌رود که تقریبا در نیمه‌های بازی متوجه می شود که داستان‌های بازی قابل پیش‌بینی هستند. البته اینگونه نیست که کسل کننده باشند در حقیقت برعکس ایجاد درگیری های ناگهانی و بسیار به همراه ضرب‌آهنگ سریع بازی حس تکراری بودن را بسیار کمرنگ می‌کند. اما پس از مدتی الگویی پدیدار می‌شود که می توانید تشخیض دهید که چه زمانی این اتفاقات تصادفی رخ خواهد داد که حسی بسیار نا‌امید کننده را ایجاد می‌کند تا حدی که احساس می‌کنید تصمیمات شما در مقابل این حوادث تاثیر چندانی بر روند اصلی بازی و داستان نخواهد گذاشت. اما برگ برنده بازی در این قسمت آرتور است که با شناخت و شکل گیری شخصیت او در روند کلی بازی باعث ایجاد رفتار‌هایی متفاوت می‌شود به گونه که آنقدر تنوع در گشت و گذار و ماموریت‌ها ایجاد می‌شود که این حس منفی در بازی تقریبا به صفر می‌رسد.

مانند هر پیش‌درآمد یا پیش داستان، دانستن اینکه چه اتفاقی می‌افتد بدون اینکه بدانیم این اتفاقات چگونه می‌افتد جذابیت باورنکردنی را ایجاد می‌کند. اگر بازی Red Dead Redemption  را انجام داده باشید دقیقا می‌دانید که چه کسی زنده می‌ماند و چه کسی احتمالاً تا پایان بازی همراه شما نخواهد بود و در قسمت‌های مختلف بازی بیشتر منتظر اتفاقاتی مانند خیانت‌ها، دلیل زخمی شدن و دیگر اتفاقات هستید،م نتظر می‌مانید ببیند کاراکترها و شخصیت‌ها جه زمانی خود واقعی‌شان را  نشان می‌دهند، ولی واقعا این که نمی دانید چگونه و کجا این اتفاق افتاده است بسیار جالب است.

بررسی بازی Red Dead Redemption 2

مانند هر پیش داستان جالب و پیش در‌آمد، دانستن اینکه چه اتفاقی می‌افتد ولی ندانیم که چگونه این اتفاقات رخ می‌دهد باعث ایجاد یک اثر بسیار جذاب می‌شود. حتی در حین بیشتر قسمت‌ها و حوادث بازی می‌توانید متوجه شوید که چه کسی خیانت می‌کند و یا زخمی می‌شود و در نتیجه از حوادث و اثراتی که در نسخه اول بازی رخ داده است، آگاه شوید. شما انتظار می‌کشید تا چه زمانی کاراکترها و شخصیت‌های بازی خود واقعی شان را نشان می‌دهند و اگر بدانید چه اتفاقی بر سر شما و افراد گروه خواهد آمد بسیار دلهره‌آور است.

هنوز هم می‌توانید بدون داشتن تجربه نسخه اول بازی از داستان بازی لذت ببرید، چون در واقع اتفاقات Red Dead Redemption 2 در گذشته Red Dead Redemption  اتفاق افتاده است. در یکی از ماموریت‌های بازی شما به یک تظاهرات که برای حق رای زنان است می‌روید و با کسی روبرو می‌شوید که در نسخه اول Red Dead Redemption  همسر شما را کشته است و باعث نابودی زندگی شما می‌شود. شخصیت‌های جدید هم در بازی حضور دارند، یکی از شخصیت‌های جدید مورد علاقه من سدی آدلر (Sadie Adler) است که بنا به دلایل لو رفتن داستان بازی نمی‌توانم دلیل این دوست داشتن را برای شما توضیح بدهم. یک جوان سیاه پوست دیگر به نام لنی Lenny در بازی وجود دارد که رفتار جنوبی‌ها با او و بردگان را برای شما توضیح می دهد. در یکی از دیالوگ‌ها آرتور به لنی می گوید که در دنیا چیز‌های عجیب و غریب زیادی ندیده است که لنی به او می‌گوید:‌(( با احترام آقای مورگان شما توجه نمی‌کنید.))

به طور کلی بازی Red Dead Redemption 2 با توجه زیادی به اتفاقات، وقایع، طبیعت و بسیاری از موارد دیگر این دوره از آمریکا می‌پردازد و بدون هیچ تعصب خاصی، شخصیت‌های بازی را با توجه به تاریخ واقعه شده تعریف می‌کند. حتی به مواردی مانند نژاد گرایی نیز توجه می‌کند. این توجه‌ خاص به دنیای بازی است و بسیار این قضیه جدی گرفته شده است که نبود انتخاب‌های که واقعا اتفاق افتاده به دلیل قدرت تصمیم گیری شما در بسیاری از حوادث بازی، شاید باعث ناراحتی بعضی از بازیکنان و همچنین خوشحالی بعضی دیگر از بازیکنان می‌شود.

در حالی که بیشتر داستان بازی Red Dead Redemption  حول شخصیت جان مارسون متمرکز بود، Red Dead Redemption 2 مربوط به اتفاقات باند Van der Linde است. گروهی که در میان اتفاقات و حوادث و درگیری‌های در غرب وحشی غرق می‌شود. داستان در مورد آرتور نیز است اما از نگاه دوربینی که اتفاقات گروه را دنبال می‌کند داستان آرتور یک داستان شخصی از یک داستان کثیف و شرور و پر از کشتار است. ساختار مراحل بازی به طور کلی شاید برای بعضی بازیکنان برای نحوه تمام شدن داستان بازی نا‌امید کننده باشد اگرچه لازم است بدانید چه اتفاقی در قبل از جریانات Red Dead Redemption اتفاق افتاده است و چرا Red Dead Redemption 2، یک بازی بسیار محشر است این نوع پایان الزامی باشد. اما به خودی خود داستان بازی نیز غنی و پر از احساسات است و دنیایی زیبا و جذاب را رقم می‌زند.

شما می توانید از فروشگاه سی دی کی اورجینال آرسان گیم انواع نسخه‌های Red Dead Redemption 2 را خریداری کنید.

نسخه روسی سوشال کلاب Red Dead Redemption 2 RU Social Club CD Key

نسخه روسی اسپشیال ادیشن سوشال کلاب Red Dead Redemption 2 Special Edition RU Social Club CD Key

نسخه روسی اولتیمیت ادیشن سوشال کلاب Red Dead Redemption 2 Ultimate Edition RU Social Club CD Key

نسخه جهانی سوشال کلاب Red Dead Redemption 2 Social Club CD Key

سخه جهانی اولتیمیت ادیشن سوشال کلاب Red Dead Redemption 2 Ultimate Edition Social Club CD Key

 

منبع: آرسان گیم