خریدهای من
MY SHOPPING

سبد خرید شما خالی است.

سی دی کی
6 آبان 1398 آموزش

سی دی کی اورجینال بازی و مزیت های آن

تا همین چند سال پیش بود که در کشورمان کسی جز خرید بازی های کرک شده راه دیگری برای انجام بازی ها نداشت. کافی بود به نزدیک ترین مغازه سی دی فروشی میرفتید و چندین بازی را با قیمت بسیار پایین خریداری می‌کردید. بازی‌هایی که به راحتی روی چندین سیستم نصب می‌شدند و با می‌توانستید آن را با کمترین هزینه و البته با هزاران محدودیت تجربه کنید. اینگونه بازی‌ها به اصطلاح بازی‌های کرکی هستند، بازی‌هایی که توسط کرک کننده‌ها قفل آن شکسته شده است و به شما اجازه می‌دهد تا بازی را کپی کرده و روی چندین سیستم نصب کنید. اما امروزه دیگر دوران خرید بازی‌های کپی و کرک شده به سر آمده; گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف و به خصوص اینترنت باعث شد تا تمرکز بر روی بازی های چند نفره و مولتی پلیر افزایش یافته و به طبع طرفداران بیشتر و بیشتری به خود اختصاص دهد. در این زمان است که دیگر بازی های کرک شده تنها مزیت خود یعنی قیمت را روز به روز از دست داده و جای خود را به امکانات بخش آنلاین و دسترسی به آپدیت ها و در نهایت تجربه بی نظیر بازی های اورجینال (سی دی کی) میدهد.

شاید قیمت بازی اورجینال به نسبت بازی کرک شده بیشتر باشد و شما مجبور باشید هزینه بیشتری را برای آن پرداخت کنید اما مطمئن باشید خرید یکبار بازی اورجینال چنان تجربه ای خاص برای شما به ارمغان خواهد آورد که می‌تواند شما را ترغیب به خرید دوباره و دوباره آن کند.

چرا بازی اورجینال؟

تمایز اصلی بازی های اورجینال با بازی های کرک شده دسترسی به بخش آنلاین و امکانات مولتی پلیر بازی هست. بازی‌های اورجینال به شما دسترسی به بخش آنلاین بازی را میدهد و به شما اجازه می‌دهد با استفاده سرورهای شرکت توسعه دهنده محصول، بازی آنلاین را با بهترین شکل ممکن تجربه کنید. مزیت دیگر خرید بازی اورجینال، این موضوع است که شما می‌توانید بروزرسانی‌های بازی را به راحتی دانلود کنید و بازی خود را همیشه بروز نگه دارید، این موضوع برای بسته‌های الحاقی رایگان نیز صدق می‌کند. یکی از مهمترین اتفاقاتی که با خرید بازی اورجینال رخ می‌دهد حمایت مالی و معنوی از تیم تولیدکننده محصول است، شما با خرید یک اثر، از تیم توسعه‌دهنده آن حمایت مالی و معنوی می‌کنید و به آن‌ها برای ادامه مسیر خود کمک می‌کنید. و در آخر باید به این مورد توجه کنید که بازی های کرک شده میتوانند ناقل ویروس و یا تروجان های مختلف باشند و اگر از وبسایت های شناخته شده دانلود نشوند به طور حتم میتوانند تهدید جدی برای امنیت کامپیوتر و اطلاعات شما باشند. از سوی دیگر باید گفت که بازی‌های کرک شده مشکلات متعدد نرم‌افزاری دارند و شما با مواردی مثل مشکل گرافیک یا مشکل صدا برخورد خواهید کرد که به مراتب کمتر در بازی های اورجینال مشاهده می‌شود و اگر نیز رخ دهد به سرعت با آپدیت های رسمی از طرف سازنده های بازی برطرف خواهد شد.

سی دی کی چیست؟

سی دی کی (که البته با نام های Product Code, Serial Number, CD Key نیز شناخته می‌شود) یک قطعه کد 8 تا 25 حرفی است که یا به صورت تمام دیجیتالی بوده و یا از روی پکیج های فیزیکی برداشته شده که به گیمرها دسترسی می‌دهد تا بتوانند با استفاده از آن بازی خود را در پلتفرم‌هایی مثل Origin، Steam، Battle.net و یا UPlay تجربه کنند. گیمرها با استفاده از سی دی کی بازی مورد نظر خود را روی حساب خود فعال می کنند و شروع به تجربه بازی اورجینال می‌کنند. سی دی کی اورجینال در واقع یک نسخه کامل اما دیجیتالی بازی است که به شما اجازه می‌دهد یک بازی را بدون محدودیت بازی کنید. سی‌دی کی اورجینال. اگر از سی دی کی اورجینال استفاده کنید دیگر محدودیتی برای شما وجود ندارد، بازی را می‌توانید آنلاین تجربه کنید، بروزرسانی‌های بازی را دائما دریافت کنید و یا DLCهای رایگان را بدون مشکل دریافت کنید.

سی دی کی
نمونه سی دی کی یک بازی که از روی دیسک آن برداشته شده

گیفت اورجینال جیست ؟

عبارت “گیفت اورجینال بازی” یا “گیفت استیم” ابتدا در فروشگاه Steam مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون فروشگاه هایی نظیر Battle.net  و Origin  به نوعی، مشابه این سیستم را راه اندازی کرده اند. در واقع در فروشگاه استیم هر بازی که توسط شما خریداری شود به صورت یک لینک برای شما ارسال میشود حال شما میتوانید این لینک را برای خود در کوله پشتی استیم ( (Inventoryنگه داشته تا بعداً استفاده کنید و یا به دوست یا فرد دیگری ارسال کنید. سی دی کی اما مثل Gift نیازی ندارد که به شکل مستقیم از Steam خریداری شود. شما سی‌دی کی بازی مورد نظرتان را می‌توانید از فروشگاه‌های دیگر نیز خریداری کنید و بعد از آن کد 8-25 رقمی آن را وارد برنامه Steam کنید و بازی را روی حساب خود فعال کنید.

حال این سوال پیش می آید که گیفت چه تفاوتی با سی‌دی کی دارد؟ جواب این سوال بسیار ساده است، ماهیت هر دو آن ها یک چیز است و آن هم بازی اورجینال است. به عبارتی دیگر فرقی بین گیفت و سی دی کی وجود ندارد. تنها تفاوتی که بین این دو وجود دارد قیمت آن ها است که با یکدیگر در عناوین مختلف فرق میکند. در برخی از بازه های زمانی به دلیل تخفیفات فصلی و مناسبتی استیم خرید مستقیم از استیم به صرفه تر خواهد بود لذا گیفت ارزان تر میشود در مابقی ایام معمولاً خرید سی دی کی به صرفه تر خواهد بود. در این وضعیت ما وارد میدان میشویم و با خرید بازی ها در آن ایام بخصوص و نگه داری آن ها این فرصت را برای شما فراهم میکنیم تا در ایامی به غیر از تخفیفات استیم نیز بتوانید از خرید ارزان گیفت استیم نهایت استفاده را ببرید. لذا حتی نمیشود به طور حتم گفت گیفت ارزان تر است یا سی دی کی!

چگونه بازی اورجینال بخریم؟

برای خرید بازی اورجینال راه‌های متفاوتی وجود دارد که متاسفانه اکثر آن ها به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشور عزیزمان وجود دارد بسته هستند.

یکی از راه‌ها برای تهیه بازی های اورجینال پرداخت هزینه به صورت آنلاین با استفاده از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت، مستر کارت و پی پال هست که مسیر تهیه آن ها برای بسیاری از ایرانی ها دشوار و یا ناممکن است. راه دیگر، دریافت بازی به صورت فیزیکی است که متاسفانه برای ما ایرانی‌ها مقدور نیست. اما برای ما ایرانی‌ها اصلی‌ترین و قانونی‌ترین راه ممکن خرید بازی به صورت سی دی کی اورجینال(خرید دیجیتالی) است که فروشگاه آرسان گیم برای تامین همین نیاز با هدف تسهیل هرچه بیشتر این موضوع برای هموطنان خود به وجود آمده است. فروشگاه آرسان گیم با داشتن لیست قابل توجهی از منابع معتبر و ارزان میتواند سی دی کی بازی هارا با بهترین قیمت تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار دهد و شما می‌توانید با وارد کردن سی دی کی آن در پلتفرم های فروشگاهی نظیر Steam, Origin, Battle.net, Uplay, Bethesda, Epic Games بازی را نصب و شروع به دانلود کنید.

سی دی کی

سی دی کی اشتراکی

در مورد مفهوم اصلی سی‌دی کی صحبت شد اما مفهوم دیگری نیز به وجود آمده است به نام سی دی کی اشتراکی که فروشندگان آن را به شما پیشنهاد می‌کنند. کلمه “سی دی کی اشتراکی” زایده ذهن افراد سود جویی است که در بازار سردرگم ایران از نا‌‌ آگاهی مردم سوء استفاده کرده تا بتوانند منافع فردی خود را پیش ببرند. سی دی کی اشتراکی در واقع نه تنها یک سی دی کی نیست بلکه یک اکانت از پیش ساخته شده است که به چند نفر فروخته می‌شود و از نظر امکانات فرسنگ ها با سی دی کی اورجینال فاصله دارد و در عین حال محدودیت‌هایی نیز برای گیمرها به وجود می آورد تا جایی که شما حتی نمی‌توانید بازی را آنلاین و آن طور که بایست تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سی دی کی اشتراکی شمارو به خواندن مقاله سی دی کی اشتراکی چیست! از دروغ تا واقعیت! دعوت میکنم.

چگونه از سی دی کی اورجینال استفاده کنیم؟

نحوه فعال سازی سی‌دی کی ها در پلتفرم های مختلف فرق داشته به همین منظور در صفحه هر محصول در کنار تب توضیحات تب آموزش فعال سازی نیز گذاشته شده تا در مورد نحوه فعال سازی هر محصول در پلتفرم خاص خود توضیح کافی داده شود. معمولاً برای استفاده از سی دی‌کی ها به خاطر وجود تحریم‌ها باید از برنامه‌های تغییر IP استفاده و سی دی کی را در حساب خود فعال کنید.

 

منبع: آرسان گیم